OLUKLU MUKAVVA KUTULAR
Piyasada en çok kullanılan ambalaj malzemesi olup, lineer denilen iki dış kağıt ve ondüle denilen bir ara kağıttan oluşur.
Oluklu Mukavva Kutular, deniz ve hava taşımacılığında uygun ambaljlar olup, üzerlerine baskılar yapılabilmesi ve hafif oluşları nedeni ile çok değişik amaçlar için kullanılır. Malzemenin % 100 geri dönüşümlü olması ve çevreye herhangi bir zarar vermeyişi de ayrıca dikkate alınması gereken önemli hususlardandır.

.: Standart Kutu
Standart kutunun bütün kapakları aynı boydadır. Dış kapakları kutunun ortasında birleşir. İç kapakları arasında kalan mesafe, kutu boy - en ortasına bağlı olarak değişir.
.: Çift Taraflı Bindirmeli Kutu (TAM KAPAK KUTU)
Standart kutudan farkı tüm kapak boylarının belirlenen ölçülerde uzak tutularak, dış kapakların üst üste bindirilmesidir. Genellikle ağır ürünlerin ambalajı olarak kullanılır. Aksi halde kutu tabanı yere paralel gelmeyecegi için istifte problem yaratır. Bu tiplerin kapakları genellikle tel dikişle kapatılır.
.: Teleskopik Kutu (GEÇME TABANA KADAR TAM KAPAK KUTU )
Tek taraftan kapaklı kutunun ağızları yüzyüze gelecek şekilde birbiri üzerine geçmesi ile oluşur.
.: Bulk Bin (SEKİZGEN VEYA ALTIGEN)
Taneli ve toz halindeki ürünlerin ambalajında kullanılırlar. Sekizgen tüp şeklindeki yan duvarların alt ve üstüne geçirilen sekizgen tavalarla şekillendirilen bu kutu, geometrik formu nedeniyle çok büyük yükler taşıyabilir. Paletle hareket ettirilir, çemberlenerek palete sabitlenir. Toz halindeki ürünler söz konusu olduğunda içerisinde büyük boy köruklu plastik torba kullanılır.
.: Tek Parça Teleskopik Kutu
Genellikle otamatik dolum makinalarında kapatılan bu kutu, çok amaçlıdır. Dayanıklı tüketim mallarından ete kadar pek çok ürünü paketler. Üstüste istife dayanıklıdır.
.: Dört Nokta Yapıştırma Tava
Kalıplı üretilen, dört köşesi yapıştırıldıktan sonra düz olarak sevkedilen tavalardır. Başka tiplerle birleşerek kapak olarak da kullanlırlar. Kurulmaları çok kolay olup, yaygın olarak dayanıklı tüketim malları ve gıda maddeleri ambalajlı olarak kullanılırlar.
.: Otomatik Dolum Tavası
Kalıplı kutu çeşitlerinden olan bu tava, içki, meşrubat gibi ürünlerin ambalajlanmasında kullanılır. Kulanımı oldukça yaygın olan ekonomik bir tiptir.